O nás

O nás

Agarden restaurant najdete v citlivě zrekonstruovaném venkovském objektu naproti baroknímu kostelu sv. Václava na návsi malé vesničky Boseň, ležící na hranici Českého ráje. Slavnostní otevření proběhlo 1. června 2011.

Naším přáním je, abyste se u nás cítili dobře, zapomněli na všední starosti a rádi se k nám vraceli.

Ať už se jedná o všední den nebo slavnostnější příležitost, u nás o Vás bude pečováno vždy s důrazem na Vaše pohodlí.

Agarden restaurant … Váš ráj na dosah ruky.

 

Naše filozofie

Agarden restaurant je zaměřený na světovou kuchyni s hlavním důrazem na čerstvost podávaných surovin s využitím sezónních potravin a produktů, mnohdy i naší domácí výroby. Zelené bylinky, kterými ochutíme vaše jídlo, sklízíme přímo z naší zahrádky.
V našem jídelním lístku naleznete prvky francouzské a italské kuchyně. Najdete zde i tradiční české pokrmy zpracované v moderní úpravě. Hlavní snahou je zachovat podstatu a jednoduchost hlavních surovin, neboť jen tak vznikne chuť výsledného produktu.

 

Historie místa

Obec Boseň se rozkládá asi čtrnáct kilometrů severovýchodně od Mladé Boleslavi a čtyři kilometry jihovýchodně od města Mnichovo Hradiště. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1057. Lidské osídlení v katastru obce Boseň patří k nejstarším v Pojizeří. Archeologické lokality Hrada a Klamorna (lokalita Mužský) jsou jedny z nejcennějších v Čechách a nálezy zde dokládají přítomnost lidí již v mladší době kamenné – před 5 000 lety. Po osídlení Slovany zde bylo jedno z nejvýznamnějších hradišť kmene Charvátů.

 

Kam v okolí

Zřícenina hradu Valečov – byl to původně dřevěný hrad, částečně vytesaný do pískovcových skal, byl postaven v roce 1300. Od poloviny 17. století byl hrad opuštěn, později se sem přestěhovala chudina, která byla na konci 19. století vykázána. Tehdy byl hrad zdrojem levného stavebního materiálu. Z původního středověkého hradu se tak dochovala zřícenina, která je dnes chráněnou kulturní památkou. V blízkosti hradu Valečov se nachází také skalní byty, vězení a hladomorna, které byly součástí předhradí. Samotný hrad nabízí krásnou vyhlídku a během léta se tu konají kulturní akce. Zřícenina je veřejnosti přístupná od května do října dle návštěvních hodin.

 

Valečovské skalní byty – při návštěvě skalního hradu Valečov nesmíte rozhodně vynechat prohlídku valečovských světniček. Jedná se o komplex 28 bytů vytesaných přímo do pískovcových skal nacházejících se v přilehlém lese. Sloužily jako obydlí hradní čeledi a zřejmě také jako opevněné tábořiště a zimoviště v husitských dobách. Po opuštění hradu na počátku 18. století se světničky stávají obydlím místní chudiny, tzv. skaláků. Podlahy světniček byly dřevěné, okénka zasklená, zasazená do skály. Rovněž dveře byly přizpůsobeny skalám. Většina místností měla kamna s komínem vyvedeným nad skály. Některé výklenky skaláci používali jako chlévy pro domácí zvířata. Ke konci 19. století zde žilo sedm několikačlenných rodin, přibližně asi třicet osob. Našla se tu porodní bába, štěpař či topič v cukrovaru. Roku 1892 dochází na základě nařízení c.k. okresního hejtmanství v Mnichově Hradišti k násilnému vystěhování, kdy jsou tito obyvatelé přesídleni do okolních obcí.

 

Mužský – vesnická památková rezervace Mužský. Jedná se o ves středověkého původu, poprvé zmiňovanou roku 1400 na starém sídelním území. Je situována na náhorní plošině skalnatého masivu Mužský v Jičínské pahorkatině.

 

Vrch Mužský – je dominantní čedičový vrch (463 m) uprostřed pískovcové plošiny rozdělené roklemi na 5 částí ( Hrada, Mužský, Příhrazské skály, skály u Valečova a Drhlenské skály). Na vrcholu se nachází pomník obětí  prusko- rakouské války z r. 1866. Od pomníku je vynikající kruhový rozhled  po krásné české krajině a za příznivého počasí lze z vrcholu přehlédnout celou šestinu Čech.

 

Kostel sv. Václav v Bosni – barokní stavba z roku 1729 stojí na místě původního gotického kostela sv.Jana Křtitele, který je v Bosni připomínán již ve 14.století. Ze starých dob zůstal na kostelní věži pouze starý zvon s nápisem: „ Léta Páně 1567 slit tento zvon ke cti a chvále Pánu Bohu všemohoucímu a založený svatého Jana, za urozeného Pana Hynka Vančury z Řehnic a na Valečově od Petra Vančury. Od roku 2003 opětovně v této farnosti započaly pravidelné bohoslužby.“

 

Státní zámek Mnichovo Hradiště – byl původně renesančním sídlem Václava Budovce z Budova, později se stal majetkem rodu Valdštejnů. Založen byl na začátku 17. století, později byl barokně přestavěn. Zámek je veřejnosti přístupný, nabízí tři prohlídkové okruhy a jeden okruh přímo určený dětským návštěvníkům.

cs_CZ